Hranice pro „papírovou“ EET se zřejmě zvýší z 200 tisíc na 600 tisíc
Malí podnikatelé nemusí být připojení on-line, ale stačí, když budou ručně vystavovat papírové účtenky, které dostanou od finanční správy. S tímto návrhem počítá novela zákona o EET. Změna se má týkat podnikatelů, kteří ročně přijmou maximálně 200 tisíc korun v hotovosti. Nyní ale politici zvažují zvýšení částky.
Novela s hranicí 200 tisíc, kterou navrhuje ministerstvo financí, prošla prvním čtením ve sněmovně na začátku února. Ale jak upozornil server Podnikatel.cz, ČSSD a KSČM podmiňují další podporu zvýšením hranice na 600 tisíc.
Malý, nebo velký – internet musí mít všichni
Aktuálně musí elektronicky evidovat všichni podnikatelé, kteří spadají do první a druhé vlny. Nezáleží na tom, jestli prodají jen pár keramických hrnků na jarmarku, nebo jestli mají milionové obraty. Připojení na internet se týká všech.
Výjimku mají pouze podnikatelé, kteří prokazatelně působí v místech, kde se nedá k internetu připojit. Tito restauratéři a obchodníci spadají do tzv. off-line režimu EET. To znamená, že musí mít EET pokladnu a jednou za 5 dní ji přenesou do míst s internetem a účtenky hromadně odešlou.
Jak má fungovat „papírová“ EET
Novela zákona o EET počítá s výraznou změnou. Menší podnikatelé ze všech vln by nemuseli mít připojení k internetu a mohli by využít zvláštní režim neboli „papírovou“ EET.
Novinka se týká podnikatelů, kteří:
- nejsou plátci DPH,
- mají maximálně 2 zaměstnance,
- jejich hotovostní příjmy z evidovaných tržeb každých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců nepřesahují určenou hranici (aktuálně 200 tisíc Kč),
- jsou poplatníci daně z příjmu fyzických osob, nebo jsou poskytovatelé zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění bez ohledu na právní formu.
Tito podnikatelé nepotřebují EET pokladny. Místo toho si na finančním úřadě vyzvednou bloky účtenek, které zákazníkům po každém prodeji ručně vypíší. Na konci dne do formuláře zapíší, kolik utržili a počet vystavených či stornovaných účtenek. Jednou za čtvrt roku pak tento dokument odešlou na finanční úřad.
V aktuální navržené podobě by se opatření týkalo odhadem 340 tisíc podnikatelů. Ti se však mohou sami rozhodnout, jestli budou evidovat klasicky, nebo pomocí předtištěných účtenek od úřadu.
Plusy a mínusy státních účtenek
„Papírová“ EET by v praxi přinesla ulehčení zejména starším podnikatelům, kteří nejsou zvyklí pracovat s moderní technikou. Je také vhodná pro nejmenší podnikatele, kteří mají jen málo tržeb. Díky účtenkám od úřadu by si nemuseli kupovat pokladnu a ani platit za internet.
Minusem je výrazný nárůst administrativy. Podnikatel musí každou účtenku vypisovat ručně, takže se mu v provozovně mohou tvořit fronty. Jednou denně pak musí vyplňovat formulář s přehledem tržeb a každé tři měsíce komunikuje s finančním úřadem.
Ministerstvo ví o nevýhodách a nepředpokládá, že by zvláštní režimu využili všichni podnikatelé, kteří by mohli.
„Evidování tržeb elektronickou pokladnou přináší podnikatelům mnohé výhody. Ve svých interních procesech oceňují detailnější data o vstupech a výstupech, majetku, zboží, snazší organizaci a možnost lepší kontroly zaměstnanců. Provoz EET je plně automatický a nepředstavuje žádné zdržení, ceny pokladních zařízení začínají na jednotkách tisíc korun, což spolehlivě pokrývá speciální sleva na dani.“
Alena Schillerová, ministryně financí
Další slabinou byla dosavadní nízká hranice hotovostních příjmů, kvůli které by na „papírovou“ EET dosáhlo jen málo podnikatelů. Ministryně financí Alena Schillerová už připustila, že by se částka mohla zvednout.
Další vývoj
Následující vlny EET začnou společně platit 6 měsíců po definitivním přijetí novely. Evidence se bude nově týkat například zemědělců, dopravců, účetních, právníků, kadeřnic, řemeslníků a dalších.
„Pokud by zákon začal platit například v červnu letošního roku, odstartovala by poslední vlna EET 1. ledna 2020. Přesný termín spuštění však bude samozřejmě záviset na délce legislativního procesu,“ uvedla Schillerová.
Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a stále víte, co aktuálního se v EET děje.
Novela EET prošla prvním čtením až na poosmé. Přečtete si, proč to trvalo tak dlouho.