Průměrná výhra v účtenkové loterii bude letos 433 korun
Smlouva o účtenkové loterii je podepsaná. Každý měsíc se v ní rozdá kolem 25 tisíc výher a zajistí ji německá nadnárodní společnost Wincor Nixdorf společně se Sazkou. Smlouvu jsme za vás přečetli a zjistili podrobnosti o ceně zakázky i o tom, jak bude loterie v praxi fungovat.
Jak zařadit účtenku do slosování? Přes mobil nebo na “náběrovém místě”
Než začnete posílat účtenky do loterie, musíte se zaregistrovat jako účastník loterie.
Jde to dvěma způsoby:
- Základní registrace – potřebujete k ní jen e-mail nebo telefonní číslo. Zadáte údaj a hned odesíláte účtenku do slosování. Základní registrace totiž vzniká zároveň se zaregistrováním první účtenky do loterie.
- Úplná registrace – vyplníte e-mail nebo telefon, celé jméno, datum narození, hesla a způsob, jak přeberete případnou výhru. Úplnou registrací si založíte svůj hráčský účet. Povinně musíte zadat údaje pro úplnou registraci až v okamžiku, kdy na některou ze svých účtenek vyhrajete cenu a budete si ji chtít převzít.
Po registraci hráče přihlásíte účtenku do slosování na webu uctenkovka.cz, který zatím nefunguje, nebo přes mobilní aplikaci. Registrace přes mobil bude jednoduchá: účtenku stačí vyfotit, počkat na potvrzení, že je doklad v pořádku, a poslat ji do slosování. Pokud nemáte mobil s foťákem, účtenku přihlásíte na webu. Ručně tam zadáte kódy FIK nebo BKP z účtenky.
Další možností jsou i náběrová místa například v obchodech a na jiných veřejných místech. Ty ale Wincor Nixdorf podle smlouvy nemusí povinně zajistit a ministerstvo financí počítá s tím, že je začne zřizovat samostatně až do budoucna.
Ne každá účtenka se do slosování dostane
V sobotu vyrazíte na nákup, nakoupíte všechno na vaření oběda, jenže ouha – po cestě domů zjistíte, že jste zapomněli tvaroh na koláče. Takže se vracíte ještě pro tvaroh. Máte tedy 2 účtenky a chcete je zaregistrovat do loterie. Při odesílání ale zjistíte, že to nejde. Jak je to možné?
Smlouva o loterii totiž stanoví, že každý může denně zaregistrovat pouze 1 účtenku od stejného obchodníka. Úředníci tak chtějí předcházet tomu, aby lidé záměrně rozdělovali nákupy a měli co nejvíce účtenek do loterie. Pokud se chcete účastnit slosování, přesvědčte se, že vaše účtenka:
- obsahuje všechny povinné údaje, které musí být na EET účtence,
- není kopií již zaregistrované účtenky,
- obchodník ji vystavil v měsíci, který předchází slosování,
- splňuje podmínku 1 účtenka od stejného obchodníka denně.
Jenže poslední předpoklad k účasti v loterii půjde snadno obejít. Stačí zřídit základní registrace na několik e-mailů a pak zadat kompletní údaje až k profilu, na kterém budete mít výherní účtenku. Nebo druhou účtenku zaregistruje třeba někdo jiný z vaší rodiny.
Začátek loterie a cena? Možná později a s náklady navíc
Ministr Babiš plánoval start loterie na půlku roku 2017. Podle dohody musí slosování začít do 180 dní od uzavření smlouvy – a to vychází až na září. Přesný termín smlouva neurčuje. Bude záležet na tom, jak rychle se společnost Wincor Nixdorf zorientuje v požadavcích ministerstva financí.
Za rok 2017 rozdělí ministerstvo mezi hráče 65 milionů. Podle smlouvy získá měsíčně výhru kolem 25 tisíc hráčů. Pokud loterie odstartuje v půlce roku, půjde každý měsíc na výhry více než 10 a půl milionu korun a průměrná cena jedné výhry vyjde na 433 korun. Příští rok budou průměrné výhry o polovinu nižší, protože loterie bude fungovat celých 12 měsíců.
Loterie ale bude stát daňové poplatníky mnohem víc. Kromě 65 milionů, které stát letos vydá na výhry, musí zaplatit ještě:
paušální poplatek společnosti Wincor Nixdorf | 1 249 669,85 Kč za 1 rok |
SMS rozesílané účastníkům loterie | 0,62 Kč za jednu SMS |
poplatek za převod peněžité odměny na účet výherce | 1,67 Kč za jeden převod |
Na kolik vyjdou SMS zprávy a převody na účet ale nejde předem odhadnout. Smlouva stanovuje, že SMS nejsou primárním komunikačním kanálem – tím by měly být e-mailové zprávy. Zatím ani není jasné, jaký podíl výher získají výherci v hotovosti a kolik výher rozdají pořadatelé loterie ve věcných odměnách.
Zajímají vás detaily? Přečtete si smlouvu mezi státem a společností Wincor Nixdorf i s dodatky.
EET poradna denně sleduje novinky v elektronické evidenci. Buďte s námi na Facebooku a Twitteru a nic důležitého vám neuteče.
Související články:
EET a účtenková loterie (jak funguje účtenková loterie ve světě)
jděte do pyče s učtenkama i sorry jako
Když se stát chová jako hyena a podporuje třídní boj mezi zaměstnanci a podnikateli, tak se pak nedivte, že mezi lidmi kvete nenávist a škodolibost! Tento elektronický policajt se nám všem jednou vymstí! Ten slovák co to vymyslel se jen pokoutně směje jak jsou čehuni blbý. A když se něco pokazí? Tak zbalí miliardy a půjde o dům dál…
Bordel v ekonomice není rozhodně u malých a středních podnikatelů a celá tahle akce s EET je nesmysl a loterie tuplem. Díry v rozpočtu bych rozhodně hledal nejdříve ty velké a pak teprve hanil ty malé, že kradou. No a pro těch 65 milionů, co chtěj s vidinou výhry rozdat „chudým“ bych viděl podstatně lepší využití. Co takhle za to vybavit nějakou nemocnici? (není týdne, kdy by mi do mailu nepřišla žádost o finanční podporu nějaké ch. organizace, nebo o příspěvek do sbírky na něco, co by měl standardně proplácet stát), Určitě by za to bylo více lidí vděčných, než tisíce lidí za 200,- v kapse. A kdo vlastně těch 65 mil. zaplatí? No ano, všichni češi ze svých daní. Takže se vlastně všichni složíme na loterijní libůstku p. Babiše (Ovšem pro něj to jsou přece jenom drobné). Kolik asi malých a středních zlodějů, tedy pardon, podnikatelů by se muselo složit, aby okradli stát o 65 mil.na daních? No a přitom staší jedno lusknutí prstem pana ministra a miliony jsou fuč a ještě s potleskem jeho přitakávačů.
Co takhle narovnat ekonomiku nižšími daněmi, odvody, pojištěním a likvidací bordelu ve státní správě? Možná by pak ti co opravdu „v malém“ kradou přestali sami od sebe. Vzory přece táhnou pane Babiš.
EET není zdaleka jediným nesmyslem, který nám správci našich peněz připravili a připravují. Jsou i horší, které se vymykají i zdravému rozumu.
Dobrý den již jednou jsem posílal dotaz , jak to bude s dětmi , nedostanu se do rozporu se zákonem ,když vydám los dítěti.
Lopour
Dobrý den, pane Lopoure, omlouváme se, pokud jsme přehlédli vaši dřívější otázku. Podnikatelé mají povinnost vždy vydat EET účtenku – ať už funguje jako los nebo nikoliv. Slosování se mohou zúčastnit pouze lidé starší 18 let a podle dosavadních informací bude věk kontrolován nejpozději při vyplácení výhry. Zatím žádné konkrétnější informace nemáme, proto ještě počkejme, až budou zveřejněné nějaké podrobnosti, jak mají podnikatelé postupovat.