Slováci spouští on-line evidenci tržeb. Na rozdíl od Čechů zrušili fáze
S on-line evidencí tržeb se v roce 2019 musí popasovat i slovenští podnikatelé – jejich zákonodárci 4. prosince schválili novelu zákona, která platí od 1. ledna 2019. Nový systém se jmenuje eKasa a nahrazuje dosavadní elektronickou evidenci, při které se údaje o tržbách ukládaly jen do paměti pokladny. Přečtěte si, co slovenské podnikatele čeká.
O eKase se na Slovensku intenzivně hovoří od léta 2018, kdy ministerstvo financí stanovilo 2 fáze on-line evidence, od ledna a od dubna. V současnosti je ale všechno jinak – povinnost on-line evidovat plošně začíná až od července 2019.
Důvody k přechodu na on-line evidenci jsou ovšem podobné jako v ČR – podle slovenské finanční správy bylo pro podnikatele jednoduché falšovat paměť pokladen.
Co se pro slovenské podnikatele změní
Do přechodu na eKasu fungují slovenští podnikatelé na dvou systémech. Je to:
- fyzická off-line kasa elektronické registrační podkladny (ERP)
- a on-line aplikace virtuální registrační pokladna (VRP), kterou využívají menší podnikatelé.
Od roku 2019 skončí ERP a místo nich musí podnikatelé přejít na aplikaci eKasa. Uživatelů VRP se ovšem nový systém nedotkne – nadále budou fungovat se svými pokladnami.
Slovenští podnikatelé prožívají menší šok než čeští
Zásadní rozdíl mezi spuštěním systému v ČR a v SR je připravenost podnikatelů. Zatímco ti slovenští jsou zvyklí na elektronickou evidenci díky dosavadní ERP, někteří Češi přecházeli na EET pokladnu z ručně psaných paragonů.
Hlavní starostí Slováků tedy je, jestli lze jejich pokladnu připojit k internetu a odesílat z ní datové zprávy, které se dosud ukládaly pouze do fiskální paměti zařízení. Od roku 2015 ale mají výrobci pokladen povinnost umožnit připojení pokladen k internetu, takže řada podnikatelů by měla mít pokladnu kompatibilní s eKasou.
Zároveň platí, že fyzická pokladna není ke splnění povinností nutná. On-line evidovat mohou podnikatelé i z:
- mobilu,
- počítače,
- tabletu.
Méně papírů: eKasa slibuje snížení administrativní zátěže
Kromě toho, že jsou slovenští podnikatelé na on-line evidenci lépe připravení po technické stránce, mají vyhlídky i na méně administrativních povinností. Díky eKase jim totiž skončí povinnost:
- Vést knihu elektronické registrační pokladny.
- Dělat denní uzávěrky – eKasa zajistí kontinuální přechod mezi účetními dny.
- Platit povinné servisy pokladen – ty s novým systémem odpadnou.
Kromě toho si podnikatelé snadno vyexportují data a získají tak podklad k daňovému přiznání nebo ke kontrolnímu výkazu (KV) DPH.
I Slováci řešili změny podmínek
Zatímco čeští podnikatelé se po startu EET potýkali například s tím, jak to bude s evidováním on-line plateb přes platební brány nebo které jídlo spadá do druhé vlny a které až do třetí, na Slovensku zatím řešili především změny termínů. Podle jedné z původních variant totiž měli eKasu používat hned od ledna všichni noví podnikatelé a od července všichni podnikatelé, kteří dosud používali ERP.
Navíc podnikatelé potřebují pokladnu, která nejen odešle údaje datovou zprávou do eKasy, ale také si je uloží ve své vlastní paměti. Tuto druhou podmínku definovala finanční správa až později.
Jak mají podnikatelé postupovat
Aplikace eKasa bude dostupná už od 1. dubna. Podnikatelé tak mají 3 měsíce na testování systému. Už v této lhůtě mohou kdykoliv začít on-line evidovat, nejpozději ale musí na nový systém najet 1. července 2019.
On-line evidovat musí slovenští podnikatelé všechny tržby, které zadají do pokladny. Nezáleží na tom, zda zákazník platí:
- hotově,
- kartou
- nebo například stravenkami.
Pro komunikaci s eKasou využijí podnikatelé:
- hardware nebo software od soukromých firem, které zajistí propojení s eKasou,
- nebo VRP – službu, kterou zajišťuje tamní finanční správa, a která funguje například přes mobil.
Zákon myslí i na podnikatele, kteří přijímají tržby v oblastech bez internetu. Ti mají 30denní lhůtu na odeslání tržeb do eKasy. V případě výpadku internetu platí 48hodinová lhůta na dodatečné odeslání tržeb.
Situaci kolem on-line evidence sledujeme v České republice i na Slovensku. Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, ať jste v obraze.
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, v ČR je povinnsťou v prípade výdaja z kasy evidovať dobropis ( t.z. že bez DBP z kasy nemôžeme vydať nič) , ktorého číslo sa do kasy zadáva a peniaze sa vydávajú na E-účtenku.
Na slovensku sa peniaze z kasy vydávali na výdavkový pokladničný doklad a zaujíma ma, či sa niečo od 07/2019 zmenilo, poprípade či sa neprešlo na rovnaký spôsob ako v ČR. Ďakujem
Dobrý den, Lucio, předně se vám omlouvám za pozdní odpověď. Do EET musíte odeslat všechny tržby, které máte v hotovosti. Pokud bychom si vzali reklamaci jako příklad dobropisu, musíte odeslat celou částku do EET v záporné hodnotě. Koukněte na článek, kde jsme o tom napsali více: https://eet.money.cz/blog/jak-na-storno-v-eet?utm_source=poradna&utm_medium=koment&utm_campaign=10-02-2020&utm_content=storno
Co se týče pokladního dokladu, zeptejte se prosím spíše účetních – my se specializujeme na EET a v účetnictví či daních nemáme přehled do hloubky. Pokud by vás ale k EET ještě něco zajímalo, určitě se zeptejte.
Za EET poradnu vám pěkný den přeje Eva.